Tarihçe

tarihce

 

45’nci yılında 3 kuşak bir arada!

45’nci yılını dolduran ve 2014’de ¨ 750 milyon TL ciroya ulaşan Kavuklar’ın; akaryakıt, otomotiv, beton, prefabrik, gayrimenkul geliştirme, sigortacılık, gıda, matbaa ve mürekkep olmak üzere birçok faaliyet alanı bulunuyor.

Kavuklar şirketi, halen şirketin Onursal Başkanı olan Mehmet Kavuk tarafından 1970 yılında Malatya’da kuruldu. Kereste ticareti ve akaryakıt istasyonu işletmeciliğiyle iş dünyasına girerek otomotiv yedek parça ve lastik satışına başladı. 1970’lerdeki hızlı büyüme süreciyle faaliyet alanlarını genişleten Kavuklar, o yıllarda uluslararası otomotiv markalarının bayiliğini de üstlenmeye başladı. Otomotiv ve akaryakıt sektöründe 45. yılını dolduran ve bugün yıllık 750 milyon TL’lik ciroya ulaşan şirketin akaryakıt, otomotiv, inşaat, beton, prefabrik, gayrimenkul geliştirme, sigortacılık, gıda ve matbaa mürekkep olmak üzere birçok faaliyet alanı bulunuyor. Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Abdullah Kavuk’un üstlendiği, çalışan sayısı 2.000 olan şirkette birinci, ikinci ve üçüncü kuşak birlikte görev yapıyor.

1970 yılında otomotiv yedek parça ve lastik satışıyla otomotiv sektörüne adım atan Kavuklar, 1994'te Malatya’da 2000 yılında da İzmir’de binek ve hafif ticari araç pazarında hizmet vermeye başladı. Malatya’da Chevrolet, Hyundai ve Opel markalarıyla İzmir’de ise Citroen, Nissan ve Opel markalarıyla 5 noktada hizmet sunan Kavuklar, 2009’da Chevrolet, Saab ve Opel markalarının satış ve servis hizmetlerini yürüten Egem Otomotiv’i devraldı. “Bugün İzmir’de ve Malatya’da sektöre öncülük eden bir grup haline geldi.

1977 yılında İzmir’deki faaliyetlerine bir akaryakıt istasyonuyla başlayan Kavuklar, bugün İzmir perakende akaryakıt satışının yüzde 10’unu tek başına karşılıyor. İzmir ve Malatya’da toplam 10 adet akaryakıt istasyonu bulunmaktadır. 

Prefabrik ve hazır beton üretimi, 45 yıllık Kavuklar uzmanlığıyla Ege ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde...

Türkiye’de ihtiyaç duyulan alanlardaki yatırımlarıyla ülkemize sunduğu katma değeri her geçen gün büyüten Kavuklar, yapı malzemeleri sektörüne ilk adımı 1997 yılında Malatya’da, bölgenin en büyük ihtiyacını karşılamak için hazır beton santralını kurarak attı. 2006’da İzmir Işıkkent’te yeni bir beton santralı yatırımını hayata geçiren ve 2011’de de İzmir’in Menemen ilçesindeki Koyundere Beton Santralı’nı devralan Kavuklar, bugün hazır beton üretiminde yıllık 1.5 milyon metreküp üretim kapasitesine ulaştı.

2004 yılında inşaat sektörüne adım atmaya hazırlanan Kavuklar, 2010’da Malatya’da kurduğu Kavuklar Prefabrik’in de devreye girmesiyle bugün 3 şehre yayılan tesislerin toplam üretimi 200 bin tona ulaştı.

Bugün Kavuklar Grubu, prefabrik üretimiyle Türkiye’nin Ege ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde hizmet sunuyor.

Kavuklar Grubunun akıllı ofisten rezidansa birçok yatırımı aralıksız devam ediyor...

Malatya ve İzmir’deki faaliyetlerini yeni yatırımlarla genişleten Kavuklar,2006 yılında ise inşaat sektöründeki çalışmalarını bir üst boyuta taşıyarak yoluna “gayrimenkul geliştirme” firması olarak devam etme kararı aldı. Kavuklar Gayrimenkul Geliştirme Grubu mimarisiyle dikkat çeken yaşam alanları, akıllı ofis binaları, otel ve karma projeler geliştirmektedir.

2010 yılına kadar Malatya ve İzmir’de 200 bin metrekarelik konut projesini sahiplerine teslim eden Kavuklar, %20 hisse sahibi olduğu Malatya Girişim Grubu ile Malatya’nın tek alışveriş merkezi olan Malatya Park AVM’nin yapımını gerçekleştirmiş, aynı zamanda Malatya’nın ilk beş yıldızlı oteli Hilton Doubletree’nin inşaatını üstlenmiştir.

Kavuklar Gayrimenkul Geliştirme’nin İzmir’e kazandırdığı Bayraklı Tower ve Ege Suits şehrin yıldız projeleri olmuştur. Kapılarını açtığı günden bu yana geçen sure içerisinde, İzmir’de iş yaşamının önemli adreslerinden biri olan Bayraklı Tower uluslararası iş dünyasının güçlü markalarına ev sahipliği yapıyor.

Yaşam ve konfor standartlarını yükseltmeyi hedefleyen EGE SUİT’s projesi “Sınırlı Sayıda Sınırsız konfor” sloganıyla İzmir’deki ilk akıllı rezidans projesi ünvanını aldı. İzmir’in lüks konuttan beklentilerini yükseklere taşıyacak projede; taş ve ahşap olmak üzere projenin tamamında doğal malzeme kullanılmaktadır.

Dünyanın en beğenilen markalarını, dünya standartlarında konfor anlayışına sahip rezidanslarla buluşturan Point Bornova AVM & Rezidans projesi ise İzmir’in Dünyaya Açılan Kapısı özelliğini taşıyor. İzmir’de ilk kez “Yaşam-Eğlence- Spor- Alışveriş” deneyimlerini birarada sunan, Türkiye’nin ilk üstü açılır kapanır alışveriş ve yaşam merkezi Point Bornova İzmir için bir ilki daha gerçekleştiriyor.

İzmir’in kentsel dönüşüm ihtiyacına hizmet edecek yapılara imza atan Kavuklar; 1.200 dairelik Kavuklar Bornova projesi ile İzmirlilerin toplu konut anlayışına prestij katıyor. Toplam 180.000 m2 İnşaat alanı, 28.000 m2 Peyzaj alanıyla Kavuklar Bornova projesi, zemin kattan itibaren deniz manzarası gören daireleriyle İzmirlilerin gözlerini kamaştıracak.

İzmir’e yakışan ve şehre sembol olacak binalar yaratma sorumluluğuyla yola çıkan Kavuklar, 2015 yılı sonuna kadar 550 milyon dolar yatırım değeri taşıyan çok özel projeleri İzmir’e kazandırmayı hedeflemektedir.